Błędy popełniane w CV


Poniżej przedstawiamy 12 zasad jakimi powinieneś się kierować, aby uniknąć najczęściej popełnianych błędów podczas pisania podania o pracę.

1. Przedstawiaj informacje w sposób jasny i precyzyjny

Jeśli nie chcesz, aby Twoje CV zostało odrzucone już przy wstępnej selekcji, zadbaj o dostępność wszystkich informacji dla osoby rekrutującej. Rekruter nie będzie doszukiwać się danych na temat Twojej ścieżki kariery, przebiegu wykształcenia i umiejętności. Musi widzieć je momentalnie.

2. Nie zapomnij o umieszczeniu podstawowych informacji takich, jak : nr referencyjny ogłoszenia i nazwa stanowiska o jakie się ubiegasz. Pamiętaj o odpowiednim tytule maila i... swoim koncie pocztowym.

Bardzo często duże firmy prowadzą kilka, a nawet kilkanaście rekrutacji jednocześnie. Aby Twoje dokumenty dotarły do odpowiedniego działu, koniecznie umieść na CV numer referencyjny ogłoszenia oraz nazwę stanowiska. Jeśli aplikujesz przez Internet, pamiętaj o treściwym tytule maila, który najczęściej narzuca pracodawca w ogłoszeniu. Plik z CV warto nazwać : imię.nazwisko.cv.(analogicznie zapisz plik z listem motywacyjnym). Zanim zdecydujesz się na wysłanie curriculum vitae w formie elektronicznej, zweryfikuj swój adres mailowy - skrzynka założona parę lat temu o infantylnym adresie typu: kochana-monisia@poczta.pl nie zostanie odebrana pozytywnie.

3. Koniecznie umieść dane kontaktowe

Ich brak spowoduje niemożliwość przekazania informacji zwrotnej. Zwróć uwagę zwłaszcza na poprawność numeru telefonu i aktualność adresu mailowego.

4. Nie dopuść do chaosu.

Zrób selekcję treści w Twoim CV. Nie umieszczaj informacji osobistych, prywatnych, które nie interesują pracodawcy. Nie rozpisuj się. Pamiętaj - rekruter otrzymuje setki zgłoszeń, dlatego najważniejsze jest, aby CV było jasne, logiczne, a informacje wyczerpujące i chronologicznie ułożone.

5. Podawaj tylko niezbędne informacje

Wszystkie profesjonalne wzory CV pokazują, jakie informacje należy zawrzeć w swoim życiorysie. Nie umieszczaj zbędnych danych, jak stan zdrowia, stan cywilny itp.

6. Pamiętaj o optymalnej długości

Dobre CV powinno mieścić się na jednej, maksymalnie dwóch stronach A4. Zadbaj o jego dobre rozmieszczenie graficzne. Jeśli druga strona ma zawierać jedynie klauzulę dot. danych osobowych, postaraj się zmniejszyć czcionkę i odstępy między akapitami. Całość musi wyglądać estetycznie i być czytelna.

7. Wysyłając CV przez e-mail, nie umieszczaj dużych załączników

Najczęściej umieszczamy w CV zdjęcie. Warto zadbać o jego skompresowanie tak, aby nie zablokować adresatowi skrzynki mailowej. Długi czas otwierania dokumentu, związany z wielkością pliku, może zniechęcić przyszłego pracodawcę.

8. Zachowaj chronologię

W całym CV obowiązuje zasada odwrotnej chronologii - od najaktualniejszych wydarzeń do najwcześniejszych. Spójrz na gotowy szablon curriculum vitae, aby upewnić się, jak wygląda to w praktyce.

9. Podawaj rzeczywiste zainteresowania

Hobby powinno stanowić punkt wyjścia dla swobodnej części rozmowy kwalifikacyjnej i wskazywać, że jesteś ciekawą osobą. Wśród zainteresowań najlepiej zawrzeć około trzech pozycji. Nie muszą być wybitnie oryginalne, ale autentyczne i konkretne.

10. Uważaj na znajomość języków

Dobrze się zastanów zanim pochwalisz się w CV władaniem językiem obcym. Zawsze wpisuj poziom jego znajomości i licz się z przeprowadzeniem testu językowego.

11. Zdjęcie

Zdjęcie musi być aktualne i formalne, najlepiej wykonane przez profesjonalnego fotografa. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne.

12.Sprawdzaj stylistykę, interpunkcję i ortografię

Znajomość poprawnej polszczyzny to konieczność w CV nawet, jeśli aplikujesz na stanowisko nie mające nic wspólnego z redagowaniem tekstów. Poproś bliską osobę o sprawdzenie Twoich dokumentów aplikacyjnych pod kątem błędów.

OFERTY PRACY

Oferty Pracy Polska

30 000 ofert pracy
OFERTA SPECJALNA

Wyślij CV do wielu wybranych pracodawców, jednym kliknięciem

Sprawdź

O pozycję strony dba Epsilon SEO