Błędy popełniane w CV


Poniżej przedstawiamy 12 zasad jakimi powinieneś się kierować, aby uniknąć najczęściej popełnianych błędów podczas pisania podania o pracę.

1. Przedstawiaj informacje w sposób jasny i precyzyjny

Jeśli nie chcesz, aby Twoje CV zostało odrzucone już przy wstępnej selekcji, zadbaj o dostępność wszystkich informacji dla osoby rekrutującej. Rekruter nie będzie doszukiwać się danych na temat Twojej ścieżki kariery, przebiegu wykształcenia i umiejętności. Musi widzieć je momentalnie.

2. Nie zapomnij o umieszczeniu podstawowych informacji takich, jak : nr referencyjny ogłoszenia i nazwa stanowiska o jakie się ubiegasz. Pamiętaj o odpowiednim tytule maila i... swoim koncie pocztowym.

Bardzo często duże firmy prowadzą kilka, a nawet kilkanaście rekrutacji jednocześnie. Aby Twoje dokumenty dotarły do odpowiedniego działu, koniecznie umieść na CV numer referencyjny ogłoszenia oraz nazwę stanowiska. Jeśli aplikujesz przez Internet, pamiętaj o treściwym tytule maila, który najczęściej narzuca pracodawca w ogłoszeniu. Plik z CV warto nazwać : imię.nazwisko.cv.(analogicznie zapisz plik z listem motywacyjnym). Zanim zdecydujesz się na wysłanie curriculum vitae w formie elektronicznej, zweryfikuj swój adres mailowy - skrzynka założona parę lat temu o infantylnym adresie typu: kochana-monisia@poczta.pl nie zostanie odebrana pozytywnie.

3. Koniecznie umieść dane kontaktowe

Ich brak spowoduje niemożliwość przekazania informacji zwrotnej. Zwróć uwagę zwłaszcza na poprawność numeru telefonu i aktualność adresu mailowego.

4. Nie dopuść do chaosu.

Zrób selekcję treści w Twoim CV. Nie umieszczaj informacji osobistych, prywatnych, które nie interesują pracodawcy. Nie rozpisuj się. Pamiętaj - rekruter otrzymuje setki zgłoszeń, dlatego najważniejsze jest, aby CV było jasne, logiczne, a informacje wyczerpujące i chronologicznie ułożone.

5. Podawaj tylko niezbędne informacje

Wszystkie profesjonalne wzory CV pokazują, jakie informacje należy zawrzeć w swoim życiorysie. Nie umieszczaj zbędnych danych, jak stan zdrowia, stan cywilny itp.

6. Pamiętaj o optymalnej długości

Dobre CV powinno mieścić się na jednej, maksymalnie dwóch stronach A4. Zadbaj o jego dobre rozmieszczenie graficzne. Jeśli druga strona ma zawierać jedynie klauzulę dot. danych osobowych, postaraj się zmniejszyć czcionkę i odstępy między akapitami. Całość musi wyglądać estetycznie i być czytelna.

7. Wysyłając CV przez e-mail, nie umieszczaj dużych załączników

Najczęściej umieszczamy w CV zdjęcie. Warto zadbać o jego skompresowanie tak, aby nie zablokować adresatowi skrzynki mailowej. Długi czas otwierania dokumentu, związany z wielkością pliku, może zniechęcić przyszłego pracodawcę.

8. Zachowaj chronologię

W całym CV obowiązuje zasada odwrotnej chronologii - od najaktualniejszych wydarzeń do najwcześniejszych. Spójrz na gotowy szablon curriculum vitae, aby upewnić się, jak wygląda to w praktyce.

9. Podawaj rzeczywiste zainteresowania

Hobby powinno stanowić punkt wyjścia dla swobodnej części rozmowy kwalifikacyjnej i wskazywać, że jesteś ciekawą osobą. Wśród zainteresowań najlepiej zawrzeć około trzech pozycji. Nie muszą być wybitnie oryginalne, ale autentyczne i konkretne.

10. Uważaj na znajomość języków

Dobrze się zastanów zanim pochwalisz się w CV władaniem językiem obcym. Zawsze wpisuj poziom jego znajomości i licz się z przeprowadzeniem testu językowego.

11. Zdjęcie

Zdjęcie musi być aktualne i formalne, najlepiej wykonane przez profesjonalnego fotografa. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne.

12.Sprawdzaj stylistykę, interpunkcję i ortografię

Znajomość poprawnej polszczyzny to konieczność w CV nawet, jeśli aplikujesz na stanowisko nie mające nic wspólnego z redagowaniem tekstów. Poproś bliską osobę o sprawdzenie Twoich dokumentów aplikacyjnych pod kątem błędów.

Best Omega Replica Omega Replica Watches Audemars Piguet Replica Watches IWC Replica Watches Cheap Breitling Replica

OFERTY PRACY

Oferty Pracy Polska

30 000 ofert pracy
OFERTA SPECJALNA

Wyślij CV do wielu wybranych pracodawców, jednym kliknięciem

Sprawdź

O pozycję strony dba Epsilon SEO