Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej?


Jeśli treść złożonych dokumentów aplikacyjnych wzbudziła zainteresowanie, najprawdopodobniej zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Oznacza to, że z sukcesem przebrnęliśmy przez pierwszy etap procesu rekrutacji, czyli przez selekcję.

Do rozmowy kwalifikacyjnej należy się odpowiednio przygotować. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia w tego typu spotkaniach, naturalną reakcją będzie stres. Nie da się go uniknąć, ale istnieje kilka sposobów na jego zmniejszenie.

Po pierwsze, na rozmowę kwalifikacyjną nie należy się spóźnić, gdyż jest to niegrzeczne i zaburza harmonogram rekrutacji. Zapewne na dany dzień zostało zaproszonych kilka osób, dlatego nie warto również przychodzić za wcześnie (będziemy czekać i się denerwować). Jeśli nie znamy siedziby firmy, w której szukamy zatrudnienia, warto wcześniej zrobić mały research i zobaczyć ile czasu zajmie dostanie się na miejsce, a także czy w pobliżu znajduje się parking oraz na jakim piętrze/w którym pokoju odbędzie się rekrutacja. Znajomość szczegółów pomoże Ci uniknąć stresu. Utknąłeś w korku? Poważnie się rozchorowałeś? Zadzwoń i poinformuj o tym potencjalnego pracodawcę. Nie masz wpływu na losowe wydarzenia.

Wchodząc do biura należy z uśmiechem (szczerym, nieprzesadzonym) powiedzieć "dzień dobry" wszystkim pracownikom. Być może wkrótce zostaną naszymi kolegami z pracy. Już teraz pilnie się nam przyglądają. Istnieje prawdopodobieństwo, że obecna załoga ma wpływ na ostateczny wynik rekrutacji.

W pomieszczeniu, gdzie odbędzie się interview, zajmij wskazane miejsce. Osoby rekrutujące często mają swoje nawyki i podsiadanie ich może spowodować niechęć. Rekruter nie wskazał Ci miejsca? Zapytaj wprost, gdzie lub czy możesz usiąść. 

Zapewne rekrutujący zaproponuje coś do picia. Nie trzeba mechanicznie odpowiadać: "nie dziękuję". Najlepiej poprosić o szklankę wody. Pokazuje to, że swobodnie czujemy się w nowym miejscu. Co więcej, stres i konieczność ciągłego mówienia może spowodować suchość w gardle. Szklanka wody pomoże, gdy zostanie zadane pytanie, nad którym musimy się chwilę zastanowić. Sięgnięcie po łyk napoju daje kilka cennych sekund na przemyślenie odpowiedzi. Nie proś o kawę czy herbatę, jeśli Ci jej nie zaproponowano - to zbędny kłopot.

Podczas rozmowy rekrutacyjnej nie przerywajmy osobie rekrutującej. To bardzo drażniące i niegrzeczne. Niemile widziane jest powtarzanie pytań, które zostały przed chwilą zadane. Na przykład:

- Czym się pan interesuje?

- Czym się interesuję? Hm.. interesuję się..muzyką i sztuką.

Nie odsyłaj rekrutera do Twojego CV:

- Proszę mi opowiedzieć o swojej dotychczasowej karierze.

- Wszystko dokładnie opisałem w swoim CV.

Na pytania starajmy się odpowiadać zwięźle, bez zbytniego zbaczania z tematu. Jeśli osoba rekrutująca notuje nasze odpowiedzi, należy dać jej trochę czasu na zapisanie.

Może się zdarzyć, że nagle rekruter przejdzie na język obcy, którego znajomość zadeklarowaliśmy w naszym CV. Trzeba być na to przygotowanym. Najczęściej rozmawia się o sprawach prostych - przedstawionych w CV zainteresowaniach, cechach idealnego pracodawcy itp. Warto więc ułożyć sobie krótkie wypowiedzi w domu.

Kolejnym etapem mogą być tzw. pytania na kreatywność, które pozornie są zupełnie niezwiązane ze stanowiskiem pracy, na które aplikujemy. Do sztampowych pytań należą:

- Gdyby zmniejszył się Pan do rozmiarów ołówka i wpadł do blendera, co by Pan zrobił?

- Ile piłeczek tenisowych mieści się w samolocie pasażerskim?

- Jak zmierzyłby Pan najwyższy budynek w naszym mieście?

- Gdyby mógł Pan wybrać, jakim zwierzęciem będzie, jakie by ono było? Dlaczego?

- Proszę zaprezentować jak najwięcej zastosowania zszywacza biurowego.

Nie należy się nimi stresować ani uważać, że osoba rekrutująca z nas kpi. Warto natomiast powiedzieć coś niekonwencjonalnego i oryginalnego. Takie pytania nie tylko sprawdzają kreatywność kandydatów, ale również umiejętność radzenia sobie w nietypowych sytuacjach. W tym momencie można sobie pozwolić na większą swobodę. Jeśli odpowiedź będzie zabawna i wywoła u potencjalnego pracodawcy uśmiech, zapewne zostaniemy zapamiętani.

Podczas rozmowy prawdopodobnie padnie pytanie o oczekiwane wynagrodzenie, co często powoduje konsternację wśród kandydatów. Każdy posiada swoje oczekiwania finansowe, jednak nie chcemy, aby szansę na zatrudnienie przekreśliło podanie zbyt wysokiej kwoty. Już wysyłając CV, zastanów się, za ile pieniędzy jesteś gotów pracować. Sprawdź, ile zarabiają Twoi znajomi na podobnym stanowisku, biorąc pod uwagę kwalifikacje, wielkość firmy czy województwo. Wygórowana suma faktycznie spowoduje odrzucenie aplikacji przez pracodawcę, natomiast zbyt niska może zostać odebrana, jako niedocenianie swoich umiejętności, a w przypadku zatrudnienia - konieczność pracy za niższą stawkę. Przedstaw pracodawcy tzw. widełki, a więc przedział, w jakim powinno się mieścić Twoje wynagrodzenie.

Pamiętaj! Podczas rozmowy kwalifikacyjnej jesteś oceniany od momentu wejścia do biura aż do jego opuszczenia. Po odbytej rozmowie należy podziękować za poświęcony czas, zapytać kiedy możemy spodziewać się odpowiedzi zwrotnej, pożegnać się z osobami obecnymi w biurze - w tym także z recepcjonistką czy portierem - i nieśpiesznie wyjść z siedziby firmy.Bądź zawsze sobą.

Cartier Replica UK Cheap Cartier Replica TAG Heuer Replica Patek Philippe Replica Watches Breitling Replica

OFERTY PRACY

Oferty Pracy Polska

30 000 ofert pracy
OFERTA SPECJALNA

Wyślij CV do wielu wybranych pracodawców, jednym kliknięciem

Sprawdź

O pozycję strony dba Epsilon SEO