Jak napisać dobre CV?


W tym dziale znajdziesz kluczowe informacje, jak napisać dobre, czyli skuteczne CV. Przedstawiamy porady specjalistów w dziedzinie HR, które poprowadzą Cię krok po kroku przez konstrukcję curriculum vitae. CV to Twoja wizytówka musi opisywać Cię najdokładniej, jak to możliwe, być estetyczna, treściwa, trafna i ciekawa. Najważniejsze jest pierwsze wrażenie.

Czy istnieje uniwersalny wzór CV, który zagwarantuje zdobycie wymarzonej posady? Niestety nie, jednak podamy Ci wiele wskazówek, dzięki którym stworzysz skuteczny i efektowny życiorys. Przejrzystość i schludność dokumentu zawsze wysuwają się na pierwszy plan.

Wstępne wskazówki, dotyczące pisania CV:

Analiza

Struktura

Forma

Prawdziwość faktów

Dokładne referencje

Cel

Analiza CV

To pierwszy etap tworzenia dobrego podania o pracę. Przeanalizuj jak ma wyglądać Twój życiorys i co chciałbyś w nim zawrzeć. Pamiętaj, że poprawne CV powinno zajmować jedną, maksymalnie dwie strony, nawet jeśli posiadasz ogromne doświadczenie. Dłuższego nikt nie przeczyta. Ograniczaj się do tych pozycji, które mogą Ci pomóc w objęciu stanowiska.

 

Struktura CV

CV to dokument o ustalonej strukturze. Oczywiście możemy sobie pozwolić na pewne odstępstwa od  normy, np. na zamianę kolejności tematów, jednak taka praktyka niczemu właściwie nie służy. Lepiej trzymać się przyjętych zasad.

 

Najpowszechniejsza struktura obowiązująca w  CV:

1. Dane osobowe

2. Doświadczenie zawodowe

3. Wykształcenie

4. Odbyte szkolenia i kursy

5. Znane języki obce

6. Dodatkowe umiejętności/kwalifikacje

7. Atuty

8. Zainteresowania

 W życiorysie obowiązuje zasada odwrotnej chronologii - najstarsze doświadczenia wpisujemy na samym dole, kierując się ku górze wraz z upływem czasu. Jeśli  nadal studiujemy lub wykonujemy pracę, należy wpisać datę rozpoczęcia, a po myślniku słowo - obecnie.

 

Forma CV

Wraz ze zmianą nazewnictwa z życiorysu na CV, zmieniła się również jego forma. Podanie o pracę powinno być stworzone na komputerze. Ręcznie napisane CV jest mało czytelne i sugeruje  nieznajomość zasad skutecznego poszukiwania pracy lub nieumiejętność obsługi komputera. Pamiętaj o objętości - tu nie obowiązuje zasada im więcej tym lepiej. Rozpiszesz się w liście motywacyjnym. CV powinno zawierać jedynie krótkie i konkretne informacje, dotyczące Twojej osoby i przebiegu życia zawodowego.

 

Prawdziwość faktów w CV

Co grozi za kłamanie w CV? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w dzisiejszych czasach wszystkie informacje można zweryfikować. Służą temu testy praktyczne: znajomości języka, case study do rozwiązania, omówienie przypadków, szczegółowe pytania. Powszechną praktyką jest telefon do poprzedniego pracodawcy, celem sprawdzenia prawdziwości przedstawionych faktów. Zawsze pisz prawdę. Kompromitacja podczas rozmowy kwalifikacyjnej może mieć przykre następstwa. Opinię nieuczciwej osoby trudno zmienić.

 

Twoje referencje

Jeśli to możliwe, postarajmy się o uzyskanie referencji od poprzedniego pracodawcy. Informacje w nich zawarte mogą sprawić, że nasze CV zostanie dostrzeżone i wzbudzi zainteresowanie. Pozytywna opinia świadczy również o tym, że rozstaliśmy się z poprzednią firmą w zgodzie, co niesie za sobą komunikat o naszej uczciwości i rzetelności.

Patek Philippe Replica Watches Cheap Patek Philippe Replica Patek Philippe Replica Watches

OFERTY PRACY

Oferty Pracy Polska

30 000 ofert pracy
OFERTA SPECJALNA

Wyślij CV do wielu wybranych pracodawców, jednym kliknięciem

Sprawdź

O pozycję strony dba Epsilon SEO