Jak napisać list motywacyjny, który zagwarantuje Ci pracę?


List motywacyjny stanowi uzupełnienie i rozwinięcie curriculum vitae. O ile CV zawiera jedynie suche fakty, w dobrym liście motywacyjnym możemy popisać się elokwencją i umiejętnościami pisarskimi. Unikalny list motywacyjny z pewnością może pomóc w zdobyciu wymarzonej posady.

W przeciwieństwie do CV, które zazwyczaj zawierają podobne treści przy rekrutacji na to samo stanowisko, listy motywacyjne są silnie zindywidualizowane. Profesjonalny rekruter natychmiast zorientuje się czy nasz list jest jedynie szablonem ściągniętym z internetu, jednakowo przesyłanym do każdego pracodawcy, czy też poświęciliśmy czas na jego napisanie, co świadczy o zaangażowaniu w proces rekrutacji.

Fałszywa skromność nie popłaca

liście motywacyjnym nie możemy być skromni. To miejsce, w którym pokazujemy się z samych najlepszych stron i opisujemy siebie wyłącznie w superlatywach. Fałszywa lub nadmierna powściągliwość nie ma sensu.

Kłamstwa w liście motywacyjnym

Pisanie nieprawdy w dokumentach aplikacyjnych na ogół szybko wychodzi na jaw. Pracodawcy chcą maksymalnie wykorzystywać możliwości swoich podwładnych, więc z pewnością sprawdzą wszystkie wymienione kompetencje i umiejętności.

Przykład listu motywacyjnego

Poniżej przedstawiamy wzór listu motywacyjnego. Można go modyfikować, jednak z zachowaniem ogólnej formy.

OFERTY PRACY

Oferty Pracy Polska

30 000 ofert pracy
OFERTA SPECJALNA

Wyślij CV do wielu wybranych pracodawców, jednym kliknięciem

Sprawdź

O pozycję strony dba Epsilon SEO